3.Ünite: İnsanlar, Yerler ve Çevreler6.SınıfSosyal Bilgiler

Farklı İklimler Farklı Yaşamlar (Konu Özeti)

Dünya’nın farklı yerlerinde farklı iklimler görülmektedir. Bunlardan bazıları:

  • Akdeniz İklimi
  • Kutup İklimi
  • Muson İklimi
  • Ekvatoral İklimdir
Dünya’da Görülen İklimler Haritası

1. Akdeniz İklimi

Yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağmur yağışlıdır. Ortalama sıcaklık sıfırın altına inmez. Bitki örtüsü makidir. Dünya üzerinde Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin kıyı kesimlerinde ve Güneybatı Avusturalya, Orta Şili, Güney Afrika, ABD Kaliforniya’da görülür. Zeytin, kızılçam, zakkum doğal bitki örtüsüdür.

2. Kutup İklimi

Kutuplar ve çevresinde görülen soğuk bir iklimdir. Toprak buz ve karla kaplıdır, bitki örtüsü yoktur. Kutuplar çevresinde Antarktika, Grönland Adası’nda görülür. Yıl boyunca sıcaklık sıfırın altındadır, -50 dereceleri görür. Yerleşmeye uygun değildir. Az sayıda Eskimolar igloo adı verilen buzdan yapılan evlerde yaşar.

3. Muson İklimi

Yazları bol yağış alan kışları kurak geçen bir iklimdir. Ortalama sıcaklık 15-20 derece arasındadır. Muson Asyası (Güneydoğu Asya) diye bilinen Çin, Hindistan, Japonya, Bangladeş gibi ülkelerde görülür. Yaz ayalarında aşırı yağışlar sel baskınlarına neden olur. Bitki örtüsü geniş yapraklı muson ormanlarıdır. Bol suyu seven pirinç, çay tarımı yapılır. Bölge ekonomisinde önemli bir yere sahip olan teak (tik) ağacı yetiştirilir. Sel baskını ve nemden korunmak için evler zeminden yükseğe yapılmıştır.

4. Ekvatoral İklim

Yıl boyunca yağışlıdır. Sadece yaz mevsimi yaşanır ve ortalama sıcaklıklar 25-30 derece arasında değişir. Ekvator ve çevresinde, Amazon Havzası (Güney Amerika), Kongo Havzası (Afrika), Endonezya ve Malezya’da görülür. Kakao, kauçuk, muz gibi tropikal ürünler yetiştirilir. Bitki örtüsü yağmur ormanlarıdır. Yerleşmeye uygun değildir. Yağışların düzenli olması akarsular üzerinde ulaşım yapılmasını sağlamıştır. Nemden korunmak için evler zeminden yükseğe yapılır.


Faydalı olması dileğimle…
Sosyal Bilgiler Öğretmeni Necati YALÇIN
15.03.2023

6.sınıf sosyal bilgiler farklı iklimler farklı yaşamlar özet dünyada iklim ve yaşa özet dünyada görülen iklimler kısaca özet 6.sınıf dünyada görülen başlıca iklimler ekvatoral iklim muson iklimi akdeniz iklimi

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu