2.Ünite: Kültür ve Miras6.SınıfSosyal Bilgiler

Tarihi Yollar (Konu Özeti)

TARİHİ YOLLAR

İpek ve Baharat Yolu insanlık tarihinin en eski ve önemli ticaret yollarındandır. Bu yollar üzerinde ticaret yüzyıllarca sürmüş ve medeniyetlerin gelişmesine katkı sağlamıştır. Ülkeler bu yollara hakim olup ticaret gelirlerini artırmak için birbirleriyle mücadele içinde olmuşlardır.

1.İPEK YOLU

İpek Yolu’nda başta ipek olmak üzere deri, porselen, mücevher gibi ürünler de satılmaktaydı. Çin’in Şian kentinden başlayan yol Avrupa’ya kadar uzanıyordu. Yolun bir kolu Hazar Denizi güneyinden Anadolu toprakları üzerinden Avrupa’ya uzanırken; diğer kolu Karadeniz üzerinden Avrupa’ya uzanıyordu. Bu yolun hakimiyet mücadelesi Asya Hun devleti ile Çin arasındaki savaşların temel nedeni olmuştu. Türkiye Selçuklu ve Osmanlı Devleti de bu yola hakim olarak ekonomik olarak güçlenirken kültürel olarak da gelişmişti.

Bu yol sadece ticari anlamda değil kültürel etkileşim anlamında da toplumların birbirlerinden etkilenmesini sağlamıştır.

2.BAHARAT YOLU

Hindistan’da üretilen karabiber, zerdeçal, zencefil gibi baharatların Avrupa’ya satışı için kullanılan yol idi. Üretilen baharatlar deniz yolu ile Avrupa’ya ulaştırılırdı. Avrupalılar hem etin bozulmasını engellemek hem de yemeklere lezzet katmak için baharat satın alıyorlardı. Ayrıca eczacılıkta, parfümeride ve tütsülerde de kullanılırdı.

Her iki ticaret yolu ile Avrupa’ya taşınarak satılan ürünlerin fiyatları çok pahalıydı. Bundan dolayı Avrupalılar pusula sayesinde doğuya (Çin’e ve Hindistan’a) ulaşan yeni deniz ticaret yolları keşfettiler. Bunun üzerine İpek ve Baharat Yolları önemini kaybetti ve buralardan gelir elde eden ülkelerin ekonomisi zarar gördü.


Faydalı olması dileğimle…
Sosyal Bilgiler Öğretmeni Necati YALÇIN
30.12.2022

6.sınıf sosyal bilgiler tarihi yollar ipek yolu baharat yolu neden ipek yolu baharat yolunun önemi ipek yolunun önemi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu