7.Sınıf7.Ünite: Küresel BağlantılarSosyal Bilgiler

Küresel Sorunlara Çözüm Üretiyorum (Konu Özeti)

Öne Çıkan Başlıklar
  • KÜRESEL SORUNLAR
  • KÜRESEL ISINMA ve İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
  • DOĞAL AFETLER
  • KURAKLIK ve ÇÖLLEŞME
  • ÇEVRE KİRLİLİĞİ
  • AÇLIK
  • TERÖRİZM

KÜRESEL SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETİYORUM

Dünya üzerinde geniş alanlarda insan, hayvan, bitki tüm canlı yaşamını derinden etkileyen sorunlara “Küresel Sorun” denilmektedir ve hızlı nüfus artışı, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi sonucunda gezegenimizin doğal dengesinin bozulması ile ortaya çıkar.

KÜRESEL SORUNLAR:

1) Küresel Isınma ve İklim Değişikliği

Atmosferdeki karbondioksit gibi sera gazı miktarlarının insan etkisi sebebiyle artması sonucu Dünya’nın ortalama sıcaklığının yükselmesine “Küresel Isınma” denir. Bu sıcaklık artışı küresel ölçekte karşılaşılan en büyük sorunlardan birisidir. Küresel ısınma ile iklim değişiklikleri yaşanmakta, bitki, hayvan türleri yok olmakta aşırı sıcaklık ve kuraklık meteorolojik afetleri de beraberinde getirmektedir.

Tüm devletlerin ortak bir politika izleyerek fosil yakıt kullanımının durdurulması, insanların bilinçlendirilmesi ve daha az atık üretilmesi, atıkların geri dönüştürülmesi küresel ısınmayı durdurmanın yolları arasındadır.

2) Doğal Afetler

Sel, deprem, çığ, kasırga gibi doğal afetler de yaşanan küresel sorunlardandır.

3) Kuraklık ve Çölleşme

Bir bölgede nem ve yağış kıtlığı kuraklık olarak tanımlanabilir. Arazi kullanımının değişmesi, ormansızlaşma kuraklığın temel nedenlerindendir. Genellikle yavaş gelişir ve uzun bir dönemi kapsar. Bu anlamda tespit edilmesi en zor felaketlerdendir.

4) Çevre Kirliliği

İnsanların çevrelerine karşı duyarsız kalması, bilinçsizce davranması ve fabrika atıkları çevre kirliliğinin temel nedenlerindendir.

5) Açlık

Artan kuraklık, siyasi çatışmalar, eğitimsizlik, sömürgecilik dünyanın belirli bölgelerinde açlık sıkıntısının yaşanmasına neden olmaktadır.

6) Terörizm

Topluma korku salma, insanları korkutma, yıldırma eylemlerinin tamamı terörizmdir. Terörizmle mücadele için devletlerin iş birliği yapması gerekmektedir. Terör faaliyetleri tüm dünyada can ve mal kaybına neden olmuştur.

BELGESEL: Yuva (Home – 2009):

2009 yapımı küresel ısınma ve iklim değişikliği başta olmak üzere yaşanan ve ileride yaşanacak çevre sorunlarına dikkat çeken belgesel 5 Haziran 2009 günü Dünya Çevre Günü’nde 81 ülkede aynı anda gösterime girerek bir rekora imza attı.

FİLM: Kanlı Elmas (Blood Diamond-2006):

Film, Afrika’daki en büyük problemlerden sayılan çocuk askerler sorununa işaret etmektedir. Nitekim filmin sonunda Afrika’da halen yaklaşık 200,000 çocuk askerin bulunduğuna dair bir not yer almaktadır. Bunların dışında filmde Batı’nın Afrika’daki sorunlara karşı tutumu eleştirilmiştir.


Faydalı olması dileğimle…
Sosyal Bilgiler Öğretmeni Necati YALÇIN
13.06.2021

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu