5.Sınıf5.Ünite: Üretim, Dağıtım ve TüketimSosyal Bilgiler

Ekonomi ve Yaşamım (Konu Özeti)

Ekonomi ve Yaşamım

Bir yerdeki ekonomik faaliyetler o yerin sosyal ve kültürel yaşamını etkilemektedir.

Yeni bir ekonomik faaliyet ile tanışan bir yerleşim yerinde iş imkanları artacağı için nüfus köyden kente yaşanan göçler ile artış gösterecek, hizmet sektörü gelişecektir. Tiyatro, sinema, spor gibi etkinlikler ile insanlar arasındaki kültürel etkileşim artacaktır.

Sanayinin gelişmesiyle birlikte insanlar büyük şehirlere göç etmeye başladı ve kalabalıklaşan şehirlerde hizmet sektörü gelişim gösterdi. Eğitim, sağlık, bankacılık gibi alanlardaki gelişmeler insanların sosyal hayatlarında da değişime neden oldu. İnsanlar artık marketler yerine AVM’lere, pazar yerine manavlardan alışveriş yapar oldu. Gezi, eğlence, sinema tiyatro sosyal yaşamın bir parçası haline geldi.

Soma (Manisa)

Manisa ili Soma ilçesi 1950’li yıllara kadar yaklaşık 30 bin nüfuslu küçük bir ilçe iken linyit kömürü madeni çıkarılmasından dolayı 2000’li yılların başlarında nüfusu 3 kat artarak 90 bine ulaşmıştır. Günümüzde 110 bini geçen nüfusunun yaklaşık %10’u (12 bin) linyit kömürü maden ocaklarında çalışmaktadır. Bu madencilik ekonomik faaliyeti Soma ilçesini kısa sürede şehir havasına getirmiş ve hizmet sektörünün de gelişmesini sağlamıştır.

soma termik santrali
Soma Termik Santrali (Linyit kömüründen elektrik üretiliyor)

Kındıra Köyü (Bolu)

Bolu iline bağlı Kındıra Köyü de önceleri ormancılık ve hayvancılık faaliyeti ile geçimini sağlarken Kartalkaya Kayak Tesisine giden yolun köyden geçmesi ile köylüler yolda kalan araçlara kurtarma hizmeti sağlama, kayak malzemeleri satışı, restoran, köy ürünlerini pazarlama gibi yeni ekonomik faaliyetlerle gelir elde etmiştir. Köydeki bu değişim eğitim ve sosyal yaşamı da olumlu etkilemiş artık köyün gençleri kayak sporuna ilgi duyarken yabancı dil öğrenmeye çaba göstermişlerdir.

Ekonomik Faaliyetin Geliştiği Yerde Sosyal Yaşam Nasıl Etkilenir?

  1. İş imkanları artacağından köyden kente göç artar.
  2. Göç aldığı için nüfus artar.
  3. Nüfus artışıyla hizmet sektörü gelişir.
  4. Eğitim, sağlık, bankacılık ve ulaşım alanlarındaki gelişmeler görülür.
  5. Geniş aile yerine çekirdek aileler yaygınlaşır.
  6. Sinema, tiyatro, spor gibi sanatsal ve sportif faaliyetler yaygınlaşır.

Faydalı olması dileğimle…
Sosyal Bilgiler Öğretmeni Necati YALÇIN
02.05.2022

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu