5.Ünite: Üretim, Dağıtım ve Tüketim7.SınıfSosyal Bilgiler

Dijital Teknoloji Çağındayız (Konu Özeti)

Öne Çıkan Başlıklar
  • DİJİTAL TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZA ETKİSİ
  • E-TİCARET
  • YAPAY ZEKA
  • DRONE

1750’lerde başlayan Sanayi Devrimi bilimsel ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak günümüzde bambaşka bir boyuta kavuşmuştur. Endüstri 4.0’ı (Sanayi 4.0) yaşadığımız bugünlerde makineler artık sadece bilgisayar ile değil internet, yapay zeka, gelişmiş yazılım teknolojileri ile kontrol edilmektedir. Akıllı üretim, tam otomasyonlu üretim (robotlarla otomatik üretim) bir taraftan hızlı ve ucuz üretim sağlarken diğer taraftan da işsizlik gibi bir sorunu ortaya çıkarmaktadır. Bu anlamda gelecekte önem kazanacak meslekleri tercih etmek doğru olacaktır.

Bilim ve teknolojideki baş döndüren gelişmeler hayatımızı her anlamda etkilemektedir. Bu gelişmeler üretim, tüketim alışkanlıklarımızı tamamen değiştirdiği gibi bizlere yeni yeni ekonomik kazanç elde edeceğimiz fırsatlar da sunmaktadır. Bu anlamda gelişmeleri yakından takip etmek ve öğrenmek bizi her zaman avantajlı kılacaktır.

DİJİTAL TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZA ETKİLERİ

E-TİCARET:

Genel ağ üzerinden yapılan alışverişe e-ticaret denir. E-ticaretin en büyük avantajı zaman ve mekan sınırlarını ortadan kaldırmasıdır. Bir internet sitesi ile 7/24 ulusal ve uluslararası alışveriş yapılabilir. E-ticaret fiyat araştırması yapmamıza imkan tanır, ürün çeşitliliğini artırır fakat güvenli alışveriş hakkında bilgi sahibi olunmazsa kredi kartı ve kişisel bilgilerin çalınması riski vardır. Kullanılan sitelerin bilinen, güvenli siteler olduğundan ve adreslerinin https://… ile başlayarak güvenli bağlantı (SSL) sunduğundan emin olmalıyız. Ayrıca ürün ve hizmet için kullanıcıların e-ticaret sitelerinde yaptıkları yorumlar da oldukça önemlidir.

YAPAY ZEKA (Makine Öğrenmesi):

Yapay zeka, yazılım-programlama ile bilgisayar vb. donanımların öğrenme ve yorumlama yeteneği kazandırılmasıdır. Yazılım ile bilgisayara analiz etme ve çıkarımda bulunma yeteneği kazandırılır. Bunun için öncelikle ilgili konuyu bilgisayarın öğrenmesi için binlerce, milyonlarca örnek veri yüklenir. Ardından soru sorulduğunda bilgisayar daha önce kendisine yüklene benzer verilerden hareketle bir çıkarımda bulunur. Bu yapay zeka teknolojisi sanayiden iletişime, üretimden tüketime bir çok alanda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

DRONE:

İngilizce erkek arı anlamında gelen “Drone”, günümüzde insansın hava araçları (İHA) anlamında kullanılıyor. Uzaktan kontrol edilen pilotsuz ya da insansız hava araçları drone lar 20. yüzyılın birçok buluşu gibi öncelikle savunma sanayi için geliştirilse de şimdileri eğlence, turizm gibi alanlarda da kullanılmaya başladı.


Faydalı olması dileğimle…
Sosyal Bilgiler Öğretmeni Necati YALÇIN
22.04.2021

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu